Tzw. Tarcza Antykryzysowa przewiduje kilka rozwiązań dla przedsiębiorców chcących ograniczyć koszty związane z ubezpieczeniami społecznymi do ZUS. Niestety, przedsiębiorcy popełniają w tym zakresie bardzo dużo błędów, co tylko opóźni dla nich moment udzielenia pomocy. W tym tekście wyjaśnię jak uzyskać pomoc w postaci zwolnienia ze składek do ZUS na okres 3 miesięcy.

Na początek trochę statystki, jak informują media:

“Do ZUS masowo wpływają wnioski przedsiębiorców o pomoc w ramach tzw. antykryzysowej – złożono ich już ponad milion. Jak informuje ZUS, 773 tysiące Polaków ubiega się o zwolnienie ze składek, 198 tysięcy – oświadczenie postojowe, a 34 tysiące – o odroczenie terminu płatności lub układ ratalny.”

– źródło: next.gazeta.pl

Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS, pytanie kogo dokładnie obejmuje ta pomoc? Są to 2 grupy:

  1. Przedsiębiorców a zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.
  2. Samozatrudnionych, ale tylko z przychodem do 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie.

Nie musisz składać dokumentów rozliczeniowych gdyż jesteś zwolniony z obowiązku ich składania – ZUS sporządza dokumenty za płatnika.

Są jednak haczyki, jakie?

Po pierwsze, ze zwolnienia ze składek nie skorzystają niestety firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS.

Po drugie, zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych.

Po trzecie, jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie Twój wniosek, będziesz musiał opłacić zaległe składki i to wraz z odsetkami.

Po czwarte, ze zwolnienia z opłacania składek nie skorzystają płatnicy, którzy korzystają z Ulgi na start. Ale, ze zwolnienia z opłacania składek mogą skorzystać płatnicy, którzy korzystają z ulg w ramach Małej Działalności Gospodarczej (MDG) lub Małego ZUS plus (MDG +).

Jak złożyć wniosek?

Należy złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek. Ważne, musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.

Wniosek składasz:

  1. osobiście
  2. pocztą
  3. lub drogą elektroniczną.

Urzędnicy mogą się z Tobą kontakować telefonicznie lub mailowo.

Masz jakieś pytania w tym zakresie? Napisz do mnie!

Poniżej polecam kilka materiałów uzupełniających w formie video, nagranych przez ZUS:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.