W dzisiejszych czasach coraz większa część biznesu dzieje się w Internecie. Z tego powodu należy inwestować w firmowe strony internetowe, aby były one przejrzyste, intuicyjne, responsywne i … bezpieczne dla naszych klientów. Służy temu m.in. certyfikat SSL, instalowany na stronie internetowej firmy.

Ale co to właściwie jest?

Certyfikat SSL (z ang. Secure Socket Layer) służy do zabezpieczenia przesyłania danych. Zapewnia on poufność i integralność transmisji danych. Mówiąc po polsku, dane wpisywane przez Twojego klienta, np. w formularzu zamówienia, są lepiej chronione (są zaszyfrowane i trudniej je „ukraść” hakerom).

Jak rozpoznać, że strona ma certyfikat SSL?

Jeżeli popatrzysz na adres www tej strony, to zobaczysz na lewo od niego „kłódkę”. Najeżdżając kursorem na nią pokaże się komunikat „połączenie jest bezpieczne”. Inna charakterystyczna cecha, to początek paska adresu (zamiast przedrostka http://, znajdziemy tam https://). W przypadku niektórych certyfikatów (tych droższych, a jakże) do tego dochodzi tzw. zielony pasek adresu.

Przykład:

Czy sam to zainstaluję?

Pewnie tak, dostawcy takich rozwiązań proponuję „samouczki” i „przewodniki”, lub usługi wdrożenia protokołów SSL. Ja samodzielnie nie podjąłbym się tego, dlatego polecam mimo wszystko skorzystanie z własnego działu IT lub informatyka, któremu zajmie to kilka, kilkanaście minut. Nie masz takiej osoby? Opublikuj ogłoszenie, dostaniesz kilkadziesiąt ofert (koszt takiej usługi to najpewniej 80-200 zł).

Ale po co mi to?

Tyle teorii, pytanie czy Ty przedsiębiorco musisz mieć certyfikat SSL na swojej stronie? Odpowiedź brzmi, nie, nie musisz. Nie jest to wymagane prawem. Ale… powinieneś, bo to ci się opłaci.

Otóż okazuje się, że jeżeli nie masz tego certyfikatu na swojej stronie, to niektóre przeglądarki oznaczają ją jako „niezabezpieczoną”. Przyznasz, że to mało zachęcające dla Twoich klientów, jak przy pierwszym kontakcie z Twoją firmą wyskakuje im komunikat, że „Tutaj jest niebezpiecznie!!!”.

Przykład takiego komunikatu:

My mieliśmy w naszym biznesie kilka takich przypadków, gdy klienci nam pisali, że chcieli kupić dany produkt, ale nie wejdą na niezabezpieczoną stronę. Okazało się, iż mieliśmy certyfikat, ale … wygasł jego termin ważności. Certyfikaty wykupuje się bowiem na okres 1 roku lub 2 lat. My zapomnieliśmy opłacić fakturę, certyfikat wygasł, straciliśmy klientów…

Ile to kosztuje?

Na szczęście koszt certyfikatu SSL nie jest duży i zaczyna się już od ok. 10 zł netto za rok (należy jednak pamiętać, iż po roku u wielu dostawców kończą się promocyjne ceny i wtedy będziemy płacić ok. 100 zł rocznie). Jak mamy więcej stron www, to koszt będzie większy.

Podsumowując, na pewno warto wydać kwotę mniejszą od kosztu zatankowania samochodu służbowego, na zabezpieczenie swojej strony a tym samym klientów, co pozwoli nam również uniknąć sytuacji, w której odstraszamy ludzi, którzy chcieliby nam dać swoje pieniądze za nasze produkty i usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.